Problemer med indberetning

Der er problemer med at få indberette alle bidrag og gaver givet til Scleroseforeningen i indkomståret 2010.

Af Lotte Bach Hansen

Nyt er godt. Men af og til tager det bare lidt tid, inden nye tiltag fungerer helt optimalt. Det er også tilfældet i Scleroseforeningen pt. Her har man problemer med indberetning af bidrag og gaver.

Nye regler forsinker

Forsinkelsen skyldes, at foreningen har valgt at følge de nye fradragsregler fra SKAT. De nye regler medfører, at der nu er fuldt fradrag for gaver givet til forskning. Fuldt fradrag betyder i denne sammenhæng, at der hverken er bundfradrag for gaven eller et maksimum for beløbets størrelse.

Mulighed for større fradrag

”De nye regler medfører, at vi kan indberette et større fradrag til fordel for vores bidragydere. Og det vil vi selvfølgelig gerne gøre. Desværre er vi stødt på det problem, at reglerne først er blevet offentliggjort ved udgangen af året. Vi har derfor ikke kunnet nå at få alle rettelser med i vores indrapporteringssystem,” forklarer leder af marketingafdelingen Helle Ousted.

Årsopgørelser bliver reguleret

Foreningen arbejder på at få de sidste beløb korrekt indrapporteret hurtigst muligt og senest ved udgangen af marts måned. Bidrag af denne type kan sendes til Skat i op til 3 år efter indbetalingen.

De resterende bidrag og gaver vil derfor blive indrapporteret til Skat indenfor en måned og de respektive årsopgørelser vil derefter bliver reguleret.

Scleroseforeningen beklager ulejligheden.


Kommentarer     (hvad er det?)

Herunder kan du efterlade en kommentar til denne side.
Alle felter skal udfyldes

  • Din e-mail bliver ikke vist på websitet
  • Din adresse bliver ikke vist på websitet
  • Slet


    Hvad er summen af disse to tal?
    10 + 8 =

Kommentarer til Problemer med indberetning

Kan ikke komme ind på siden

Af Keld Nielsen 09. marts 2011 17:36

Man kender ikke min mail adresse eller mi medlemsnr. 396933

Støt scleroseforeningen