Oplysninger kan ikke misbruges

Dansk Flygtningehjælp har nøje undersøgt, om bankoplysninger om konto- og registreringsnummer kan misbruges – og det kan de ikke. Det har vi Finansrådets og PBS ord for.

Avisen 24timer skriver i dag, at Dansk Flygtningehjælp får hug for den indsamlingsmetode, hvor de beder bidragydere oplyse konto- og registreringsnummer. Vi spørger også til konto- og registreringsnummer når vi beder bidragydere støtte via en betalingsserviceaftale, frem for via den noget dyrere betalingsform – giroindbetalingerne.

”Bankoplysningerne kan ikke misbruges til at hæve penge fra din konto. Du skal derimod aldrig opgive kortnummer, udløbsdato og kontrolcifre i telefonen – da disse oplysninger kan misbruges via internettet,” forklarer Mik Steenberger, kommunikationschef i Dansk Flygtningehjælp.
Dansk Flygtningehjælp har grundigt undersøgt, om der kan være problemer i vores metode. Og de har, af både Finansrådet og PBS fået at vide, at metoden er uden risici, og brugt af mange andre end lige ind-samlingsorganisationer som Dansk Flygtningehjælp.
”Vi kan oplyse, at flere kreditorer har valgt at tilbyde deres kunder/medlemmer, at de kan tilmelde betalinger telefonisk, da dette bliver opfattet som god service for debitor. Denne service er helt almindelig og benyttes – udover af indsamlerorganisationer – bl.a. af forsikringsselskaber, telefonselskaber og forsyningsselskaber,” skriver Per Terp, direktør i PBS bl.a. i et brev til indsamlingsorganisationernes brancheorganisation ISOBRO fra maj 2006.

I brevet står det desuden klart, at ”der er ikke noget i vejen for, at en debitor afgiver konto- og CPR-nummer pr. telefon til en kreditor med henblik på etablering af automatisk træk på debitors konto.”

Kommunikationschef Mik Steenberger forklarer yderligere, at Dansk Flygtningehjælp ikke beder bidragyderne om noget, vi ikke selv er villige til at oplyse. Dansk Flygtningehjælp har sit konto- og registreringsnummer liggende fremme på hjemmesiden, i tilfælde af, at danskerne går ind på siden for at give et bidrag til Dansk Flygtningehjælps internationale nødhjælpsarbejde.


Kommentarer     (hvad er det?)

Herunder kan du efterlade en kommentar til denne side.
Alle felter skal udfyldes

  • Din e-mail bliver ikke vist på websitet
  • Din adresse bliver ikke vist på websitet
  • Slet


    Hvad er summen af disse to tal?
    7 + 2 =

Kommentarer til Oplysninger kan ikke misbruges

Tilmelding til PBS.

Af Uffe Hansen 04. januar 2010 22:43

For nogle dage siden blev jeg ringet op af en flink pige fra Deres forening.
Efter års erfaring som hjælper/besøgsven hos en mand med sygdommen, har jeg stor forståelse for foreningens arbejde.
Men jeg kan/vil under ingen omstændigheder give oplysninger om bankforbindelser så andre kan tilmelde til PBS.
Jeg er ikke overbevist om at misbrug ikke er muligt.
Det undre at jeg ikke på direkte forespørgsel ikke kan tilsendes skriftligt materiale/girokort
Venlig hilæsen
Uffe Hansen