Livet med sclerose

Ny med diagnosen sclerose?

Af Dorte Larsen,  psykolog

Har du lige fået stillet diagnosen sclerose?

Her på websitet finder du en masse information om sclerosesygdommen. Det kan være svært at håndtere det hele på en gang, så dette afsnit er lavet som en hjælp til dig, der er nydiagnosticeret. 
 
 

De mange spørgsmål

Du kan læse pjecen "At leve med sclerose – Til dig med sclerose", som giver dig de første svar på nogle af de mange spørgsmål, der trænger sig på.   
 
 

Omsorg og støtte

At få en alvorlig sygdom som multipel sclerose kommer for de fleste som et chok. Man bliver rystet og bange for, hvad sygdommen fører med sig. Man kan føle sig truet på sine livsvilkår - sin identitet, rolle og status - og det kan være man føler både sorg og krisetegn. De psykiske reaktioner kan opleves som både usædvanlige og kraftige, men er normale reaktioner i forbindelse med den belastning, det er at få diagnosen. Læs mere i denne sektion "livet med sclerose". Besøg også sektionen "Fakta om sclerose", hvor du kan læse mere om sygdommen.  
 

Behov for facts

Det billede, du måske ser for dig i forbindelse med diagnosen sclerose, er det af en kørestol. Det kan derfor være vigtigt at vide, at en MS-diagnose ikke behøver at betyde, at man får brug for dét hjælpemiddel. Men det er også vigtigt at vide, at sygdommen for langt de fleste betyder, at de - med tiden - får brug for at justere deres livsstil i form af at "økonomisere" med kræfterne, ændre på arbejdssituationen og andet - alt afhængig af den enkelte scleroseramtes situation og sygdomsforløb.
Kort sagt du kan have behov for at kende til facts om den sygdom du har fået. Dem kan du få ved at læse pjecen "Sclerose - kort fortalt", eller ved at klikke dig ind på siderne om Fakta om Sclerose. Vi vil anbefale, at du starter med Fakta om Sclerose, der giver svar på de mest almindelige spørgsmål om sclerose. Her finder du også en liste over litteratur om sclerose
På vores rådrivningspanel har du mulighed for at læse over 2.500 spørgsmål og svar om sclerose. Du kan læse om forskning her.  
 
 

Du er ikke alene

Det er vigtigt at vide. Der er andre, der har sclerose, og som har været i nøjagtig samme situation som dig, hvor diagnosen er ny. Det kan være en stor støtte at tale med en anden, som på egen krop har prøvet det, du nu går igennem. Det kan du komme til ved at kontakte en af Scleroseforeningens mange frivillige rådgivere
 
 

Læs de andres historier

Her på websitet kan du læse andre scleroseramtes historie ved at klikke dig ind på Vores liv og historier.  Du har også mulighed for at chatte med andre, der har sygdommen i "Chat". Få et godt råd fra andre i samme situation.

www.ATTAK.dk er for yngre MS'ere, og har "bygget" et virtuelt ungdomshus, hvor du kan møde andre i samme situation som dig. Her kan du læse spørgsmål og svar, eller måske vil du selv bidrage med et spørgsmål eller svar.

Besøg debatforummet Det Virtuelle Ungdomshus.
 
 

Bliv medlem af Scleroseforeningen

Som scleroseramt er det en fordel at være medlem af Scleroseforeningen. Foreningen har en lang række tilbud som du får mulighed for at benytte som medlem af Scleroseforeningen. Læs mere her
 

Tal med en rådgiver

En hjemmeside kan ikke erstatte personlig kontakt og samtale med et andet menneske. Har du brug for at tale med en professionel rådgiver, kan du som medlem af Scleroseforeningen kontakte en socialrådgiver, psykolog, eller læge ved at gå ind på "Personlig rådgivning"
 
 

Søg information i dit eget tempo

Du kan blive overvældet af den megen information og det er vigtigt, at du opsøger viden i dit eget tempo. Som ny med diagnosen kan man få en masse velmente råd og information, som måske ikke altid er lige korrekt. Det kan derfor også være vigtigt at være kritisk overfor mængden af informationer og hvem/hvor man får dem fra.


Vurder artikel     (hvad er det?)

Jeg synes, at artiklen er relevant for mig:
  • Enig  
  • Uenig
Jeg synes, at artiklen var let at læse og forstå
  • Enig  
  • Uenig