Gå til hovedindhold

Afvisning af tab af erhvervsevne udbetaling

Spørgsmål

Jeg har fået udbetaling fra PFA (tab af arbejdsevne) siden 2015. De har suppleret min løn op til 37 timer. Jeg arbejder nu 12 timer. Den udbetaling vil de nu stoppe. Jeg har indsendt klage, men hvad kan jeg gøre, hvis afgørelsen fastholdes? Hvor kan jeg så klage? Må PFA tage udsnit taget ud af en kontekst fra journalen fra neurologen som en del af afgørelsen, eller skal de indhente en lægeattest?

Svar

Det er utrolig svært at komme med konkrete input til din situation, uden at kende sagen i detaljer. Dog vil jeg sige, at PFA naturligvis skal kunne underbygge deres afvisning med væsentlige argumenter, og det er efter min opfattelse ikke nok med et udsnit af en journal fra en neurolog, der skal ligge mere til grund.

Jeg vil anbefale dig at tage fat i Forsikringsoplysningen hos Forsikring og Pension, måske de kan hjælpe med den konkrete sag, eller henvise til nogen der kan.