Gå til hovedindhold

Behandlingsudgifter

Spørgsmål

Sidst jeg var til kontrol på scleroseklinikken, klagede jeg mig lidt over, at jeg så ofte blev udtrættet og måtte ligge i 3-7 dage, inden jeg var ovenpå igen. Overlægen fortalte, at man rent faktisk var igang med et forskningsprojekt, med hensyn til hård fysisk træning og sclerosepatienter. Det havde i dette forsøg vist sig, at hos nogen hjalp det mærkbart mod udtrætning, så han rådede mig til at finde et motionscenter/fitnesscenter med en rigtig dygtig træner, få lagt et program og så begynde at træne. I bedste fald kunne det hjælpe mig.

Jeg tænkte, alt at vinde intet at tabe. Så jeg gik ned i et lokalt motionscenter, fik lagt et træningsprogram af deres ledende træner og begyndte at træne - og det hjalp bare. Jeg har nu trænet et par gange om ugen i 3/4 år. Selvfølgelig bliver jeg stadig udtrættet, men ikke så ofte mere og slet ikke så mange dage ad gangen.

Jeg betaler 379,- om måneden for at gå i dette motionscenter. Jeg spurgte min sagsbehandler, om det var en udgift jeg kunne få dækket som en merudgiftsydelse, da det jo var en udgift som direkte følge af min sygdom. Sagsbehandeleren sagde så, at de aldrig dækkede noget der gik ind på det helbredende felt.

Mit spørgsmål er så: Kan det passe? Jeg har læst i vejledningen til §100, at fritidsinteresse kunne dækkes. Jeg er godt klar over, at man ikke, ad den vej, kan få alle sine fritidsinteresser dækket, men dette er jo ikke direkte en fritidsinteresse, selv om jeg dog nu gladeligt træner, da jeg jo kan mærke at det hjælper.

Det skal tilføjes, at jeg har kendskab til den vederlagsfrie fysioterapi. Dette har jeg prøvet uden gavnlig efftekt.

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang