Gå til hovedindhold

Bivirkninger af interferon, hvad så

Spørgsmål

Jeg har nu taget Avonex i et år, og er for længst sluppet af med influenza-symptomer i døgnet efter injektionen. Jeg har tidligere taget Avonex men stoppede i et år på grund af bivirkninger - bivirkninger som så også forsvandt.

Nu er jeg så alligevel startet op med Avonex igen, og jeg har aldrig været så plaget af sygdom og ligget så meget i sengen som jeg gør nu, når jeg er i Avonexbehandling. Min læge siger dog at dette gerne skulle forsvinde med tiden, men nu er der gået knapt et år, og min lyst til at fortsætte behandlingen må siges ikke at være til stede, da jeg ligger i sengen minimum 1 uge hver måned.


Da jeg er 25 år synes jeg det er alt for tidligt at skulle have det sådan, samtidig med at den megen sygdom også går ud over mit studie.

Mit spørgsmål er derfor, om det kan være rigtigt at jeg skal have så store gener af medicinen? Og er der håb for at bivirkningerne forsvinder, eller jeg skal finde en helt anden løsning?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang