Gå til hovedindhold

Bivirkninger ved Copaxone

Spørgsmål

Jeg er en ung mand på 31, jeg har haft diagnosen MS i et år ca. Jeg har i det år fået medicinen Copaxone, jeg synes ikke, jeg er ramt af selve sygdommen, men synes ofte - et par gange om måneden - at medicinen slår mig ud. Jeg får voldsomme mavekramper, min overkrop og ansigt hæver op og bliver ild rød. Min næse stopper total til, og ved sidste anfald kom der blod ud igennem næse og mund. Efter at have ligget på badeværelsegulvet i 1 times tid, går jeg i seng og får inden for kort tid alvorlige fryse kramper, fryser enormt og ryster i ca 1-2 timer. Dagen efter er jeg total smadret, og har bestemt ikke lyst til at tage medicinen igen. Er det normalt, det jeg oplever?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang