Gå til hovedindhold

Bivirkninger ved injektion af Avonex

Spørgsmål

Jeg er en mand på 21. Jeg fik stillet diagnosen MS for ca. 5 måneder siden. Jeg har taget Avonex, hvor bivirkningerne i starten var forfærdelige - kulderystelser, muskeltræthed etc. Det er blevet bedre i de sidste par måneder, og jeg har sovet hele natten uden at vågne et par gange, hvilket jeg ikke gjorde i starten.

Da jeg så tog min medicin sidste gang, var jeg nødsaget til at udskyde det til om mandagen, hvor jeg normalt tager medicinen søndag aften. Denne gang var bivirkningerne præcis som i starten med kulderystelser og muskeltræthed i voldsom grad. Kan mine bivirkninger være blevet værre, fordi jeg har udskudt injektionsdagen, eller er der en anden logisk forklaring på dette?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang