Gå til hovedindhold

Bivirkninger ved Tecfidera

Spørgsmål

Jeg fik i går stillet diagnosen attakvis sklerose med mild sygdomsaktivitet, og er startet medicin med Tecfidera i dag. Jeg har taget min første pille her til morgen, og efter 35-40 min. begyndte det at brænde i mit ansigt, og jeg blev helt rød i hovedet, på halsen og overkroppen. Lægen i går fortalte, at der kan være bivirkninger til medicinen, men kan bivirkningerne komme allerede efter første lave dosis? Kan jeg så forvente, at det er sådan min krop reagere hver gang.

Jeg fik ikke nævnt for lægen i går, at jeg tager kosttilskud - kosttilskud som jeg begyndte at tage, da alt det her startede. Jeg tager fiskeolie, ingefær, d-vitamin, kollagenpulver og potente vitaminpiller. Har det nogen betydning i kombination med Tecfidera?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang