Gå til hovedindhold

Copaxone med autoinjektor

Spørgsmål

Jeg tager copaxone og har gjort det siden september 2005. Jeg har aldrig prøvet andet end copaxone.

Igennem de sidste ca. 14 dage, har injektoren ikke tømt sprøjten helt, når jeg stak i den nederste del af maven (det er fra den sorte streg på sprøjten og ud til spidsen af sprøjten, at væsken ikke bliver tømt ud).

Min mave er blevet meget hård af knuder (jeg indkapsler væsken).


Jeg har tidligere to gange forsøgt at stikke mig i benene, hvilket ikke fungerer for mig. Jeg reagerer meget allergisk på at stikke copaxone ind i lårerne, det vil sige at jeg hæver op, svarende til en bordtennisbolds størrelse og får smerter fra fod til lysken og derfor ikke kan ikke støtte på det pågældende ben på grund af smerter.

Jeg har udelukkende stukket mig i maven, siden jeg sidst stak i benene, for et års tid siden.

Jeg har, fra en medpatient, hørt om ultralydsbehandling fra en medpatient - hvor kan jeg få en sådan ultralydsbehandling, når jeg ikke går til fysioterapeut?

Har du desuden nogle forslag til, hvad jeg ellers kan/skal gøre?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang