Gå til hovedindhold

Depression ved Ocrevusbehandling

Spørgsmål

Min kæreste har sclerose og begyndte i november sidste år med Ocrevus. Den sidste uge, har han været utrolig påvirket psykisk. Han er selv i tvivl, om han muligvis er ved at få en depression. Det er kommet meget pludseligt, og lige nu svinger han mellem at være helt ok, til pludselig at være på nippet til at græde. Han får heftig hjertebanken, ondt i maven, ingen appetit og er meget ked af det.

Ved I, om dette kan være en mulig bivirkning til Ocrevus? I pjecen vi har fået om behandlingen står der, at PML kan forekomme med lægemidler som Ocrevus. Lyder dette umiddelbart som mulige PML symptomer?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang