Gå til hovedindhold

Hårtab ved Tecfidera

Spørgsmål

Jeg fik diagnosen i foråret og har været på Tecfidera i ca. 4 måneder. Jeg har de sidste 3 uger oplevet, at jeg taber rigtig meget hår i forbindelse med hårvask og børstning, jeg redder store totter af. Jeg har ikke skaldede pletter men tydeligt mindre volumen. Min læge siger, at det ikke er en kendt bivirkning, han har tilbudt at henvise mig til en hudlæge, eller at jeg kan skifte til Avonex. Det bekymrer mig, at jeg kan læse rigtig mange steder, at jeg ikke er den eneste, der oplever hårtab på Tecfidera. Kender I til andre tilfælde?

Har læst at interferon behandling også kan forsage hårtab?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang