Gå til hovedindhold

Hvorfor rødmer man ved Tecfidera

Spørgsmål

Jeg har besluttet mig for at prøve Tecfidera. Jeg vil lige høre, om der er en forklaring på, hvorfor en af bivirkningerne til Tecfidera er flushing/rødmen. Jeg har tendens til rødmen i ansigtet ved nogle typer rødvin. (Ok, det kan jo undgås). Tænker nu om begge dele vil blive værre på Tecfidera? Men det må jo komme an på en prøve. Jeg har i forvejen en del udvidelser af de små blodkar, især på lår og ben men også på min næse. I hvert fald oplever jeg at det på benene er blevet værre, i løbet af de mange år jeg har taget Copaxone. Kan vel også være aldersbetinget noget af det?

Er det det samme fænomen, som ved Copaxone, hvor man kan få hjertebanken og kraftig varmefornemmelse, især i hovedet. Det har jeg prøvet, men dog kun en håndfuld gange i løbet af 10 år. Og hvad er det ved Tecfidera, som kan give mavegener? Der står ikke nogen forklaring i hæftet, så vidt jeg husker. Er det den samme reaktion i prostaglandin systemet, som kan give mavegener, Og er det årsag til en forsuring af miljøet i maven - der sker for nogle - og hvad med tarmsystemet?

Det med evt. leverpåvirkning, er det fordi leveren kommer på overarbejde og forsøger at fjerne medicinen?

 

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang