Hvorfor summer det i hænder og fødder
Jeg fik diagnostiseret sclerose i marts 2018, men har haft attaks siden 2013. Hvorfor summer det tit i mine hænder og fødder, især når jeg skal sove?
Og hvilken del ved sclerosen gør, at mit energibatteri bliver brugt så hurtigt, og hvorfor er kroppen flere dage om at lade op igen?
Ved sclerose er føleforstyrrelser, som snurren og summen i arme og ben, et hyppigt symptom. Føleforstyrrelser ved sclerose opstår på grund af en fejlfortolkning af normale føleimpulser, eller ved dannelse af unormale føleimpulser i central-nervesystemet på grund af sclerose-plak. Ofte lægger man mest mærke til føleforstyrrelserne, inden man skal sove, da nervesystemet undertrykker dem om dagen, hvor man har mange andre funktioner der prioriteres.
Det er også sclerose-plak, der er med til at skabe træthed, da nervesystemet bruger mange ressourcer på at korrigere de fejl-impulser, der bliver skabt af plak. Det stjæler energi fra hjernen og forårsager træthed hos mennesker med sclerose.