Gå til hovedindhold

Influenzalignende bivirkninger

Spørgsmål

Jeg er i Rebif 44-behandling og har været det siden først i juni måned. Ved denne behandling trappes der jo langsomt op i dosis, og nu har jeg fået den store dosis siden juli måned. Mit problem er bare, at jeg stadig får meget kraftig hovedpine, og er desuden begyndt at have for højt blodtryk, som kommer og går.

Jeg skal tage injektionen 3 gange om ugen, hvilket jeg gør mandag, onsdag og fredag. Tirsdag er virkelig blevet en rigtig skoddag for mig, hvor jeg har kanon stor hovedpine og "koger" (så man skulle tro at der snak ville komme damp ud af mine ører). Torsdag er jeg også påvirket, men ikke i samme grad. Lørdag går det også rimeligt.

Mit spørgmål til dig er nu: Hvor længe skal jeg acceptere disse bivirkninger? Jeg har så lige læst, at man pt. giver Copaxone til dem der kun har oplevet ét attak - hvilket jeg må sige jeg kun har - lægerne har bare været "hurtigt ude" med at stille diagnosen, da jeg "kun" indfrier 7 af de 9 givne punkter for at stille diagnosen MS.

Jeg er meget i vildrede, om hvorvidt jeg skal insistere på at få noget andet end rebif, eller om jeg blot skal acceptere bivirkningerne og så håbe på de forsvinder? I givet fald: Hvor lang tid tager det så?

Jeg er under uddannelse og skal netop i praktik hvor jeg helst skal være på dupperne (jeg skal være der fuldtid og samtidig klare eksamensopgaverne undervejs).

Kan du give nogle gode råd, ud over "bare at tage nogle panodil, der klarer de influenzalignende symptomer" - for det gør jeg i forvejem i stor dosis.

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang