Gå til hovedindhold

Kan binyrebarkhormon forværre svimmelhed

Spørgsmål

Jeg har nu i 3 uger oplevet svimmelhed (kun lokaliseret på højre halvdel af cerebellum) samt reduceret følesans på venstre side. Disse symptomer betød at keg fik en akut tid på sygehuset. Her sagde de, at der var tale om en form for lille attack. Jeg påbegyndte efterfølgende Prednisolon-kuren.

I begyndelsen blev jeg svimmel en gang om ugen, men på de sidste 5 dage med Prednisolon føler jeg, at min svimmelheden er forværret. Nu er svimmelheden der konstant hver dag. Svimmelheden kommer lige pludselig, hvorefter den, som sagt, er konstant.

Nu spørger jeg: Er det normalt at opleve ay svimmelheden bliver forværret med Prednisolon? Findes der naturlige lægemidler, som I kan anbefale mod svimmelhed?

Herudover har jeg et spørgsmål, af en lidt anden karakter: Da jeg skal ud og rejse skal jeg vaccineres mod hepatitis A, Meningokkene. i den forbindelse vil jeg høre, om I kan oplyse mig om, hvorvidt der kan opstå interaktioner mellem Avonex og ovennævnte vaccinationer, således der opstår et ny attack under rejsen?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang