Gå til hovedindhold

Kan det være bivirkning ved Modafinil

Spørgsmål

Jeg har haft progressiv sclerose i ca. 10 år. Har de seneste 5 år taget Modafinil, og har været rigtig glad for dette, da det har hjulpet mig til at kunne holde mig vågen. For ca. 1 år siden begyndte jeg at få problemer med fejlsynkning samt talevanskeligheder. Det er værst op ad dagen, og for det sidstes vedkommende giver det mig store problemer i kommunikationen med andre mennesker. Det er selvfølgelig en mulighed, at det skyldes selve sygdommen, men det er også fremført at Modafinil kan give såvel talebesvær som synkebesvær. Er det muligt, at mine problemer kan skyldes medicinen og hvis, hvordan erfarer jeg dette bedst - stoppe med det/skifte til andet præperat eller hvad kan du foreslå?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang