Gå til hovedindhold

Knogleskørhed efter behandling med Copaxone og Tecfidera

Spørgsmål

Er der noget forskning, der viser tegn på, at knoglerne og leddene kan udvikle skørhed ved brug af Tecfidera og eller Copaxone på sigt? Min søn har sclerose på 10. år, hvor han de første ca. 7-8 år har taget Copaxone, for derefter at gå over på Tecfidera. Han synes knoglerne/leddene knager meget mere, end de tidligere har gjort. Kan det være følger af medicinforbruget, og kan man evt. få knogleskørhed af det? Han lever virkelig sundt med masser af motion, styrketræning og ikke mindst en virkelig fornuftig kost, hvor han bl.a. får masser af omega 3

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang