Gå til hovedindhold

Menstruation og symptomforværring

Spørgsmål
Jeg har taget Avonex i 1½ år nu og i den tid er min menstruationscyklus gået helt i fisk, hvilket den adrig har før. Blødningen kan komme i hård styrke i et par dage, blive væk i for eksempel 3 dage, for så at komme tilbage og vare flere dage igen. Den har taget til i styrke, hvorpå jeg, især på førstedagen, kan føle at mine ben virker "slatne" og næsten knækker sammen under mig. Kan tydeligt mærke, når der er noget på vej.

Derudover bliver mine MS-symptomer og bivirkninger forstærket, når jeg har menstruation.

Har min medicin nogen indvirkning på min menstruation? Jeg tænker også lidt på CCVSI, hvis man tænker menstruation og blodgennemstrømning. Har det nogen sammenhæng, at man føler flere symptomer, når der er ekstra gang i blodgennemstrømningen i kvindekroppen?
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang