Gå til hovedindhold

Methylprednisolon og væskeophobning

Spørgsmål

Jeg fik i sidste uge en 3-dages kur med solumedrol. Jeg har nu følelsen af vand/væske i kroppen.

Jeg har fået oplyst at det er en normal bivirkning. Det jeg gerne vil vide er, hvor længe skal jeg forvente der går før det fortager?

I de første dage tissede jeg flere gange om natten, hvilket på nuværende tidspunkt kun er én gang nu. Dog synes jeg stadig at det er meget generende. Jeg føler at mit maveparti "skvulper" og væsken kan "presse" i hænder og ben, hvilket medfører stor ubehag.

Kunne vanddrivende eventuelt være løsningen?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang