Gå til hovedindhold

Øget blødningstendens ved interferonbehandling

Spørgsmål
Jeg fik diagnosen i april i år og kom i behandling med Rebif, men det kunne jeg ikke tåle, så det blev så Avonex i stedet, som har fungeret godt indtil videre.

Efter jeg er startet på Avonex, har jeg min menstruation i ca. 8 dage, så 7-8 dage uden og så kommer det igen. Jeg bløder meget, og har nu fået p-piller, på trods af at jeg er blevet steriliseret for flere år siden - det har aldrig været et problem før.

Hvis jeg slår mig, bløder det også helt vildt, kan det være medicinen?
Og hvad er det i grunden helt præcist, medicinen gør ved mig?
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang