Gå til hovedindhold

Ondt i halsen ved Fampyra

Spørgsmål

"Ondt i halsen" er nævnt som bivirkning til Fampyra. Jeg har taget Fampyra i ca. 3 år. De seneste 2-3 måneder har jeg haft ru hals. Som om jeg har en forkølelse i vente. Det gør ikke egentlig ondt, men er ubehageligt og jeg har trang til at synke, og tårerne løber, når det er værst. Som man kan græde, når man hoster, eller får noget galt i halsen. Jeg mærker ikke noget hele tiden. Ved tilbageblik har jeg haft lignende gener i perioder gennem de seneste år. Har ingen klar fornemmelse af, at generne startede ved opstart af Fampyra. Kan det være bivirkninger? Jeg har gavn af Fampyra og vil under alle omstændigheder nødigt klare mig uden.

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang