Gå til hovedindhold

Regler for befordringsfradrag

Spørgsmål

Jeg har fået oplyst af andre med sclerose, at jeg da selvfølgelig har krav på befordringgodtgørelse fra første kilometer i henhold til ligningslovens § 9D. Jeg er dog usikker på om det nu også er sådan. Når jeg læser paragraffen, står der at jeg skal have en øget transportudgift for at være berettiget til at bruge den paragraf. Er jeg så berettiget til det bare pga. min diagnose, eller skal der andre ting til, for at jeg kan bruge den paragraf, og hvordan opfylder jeg de krav der er til den paragraf?

Jeg er pt. i arbejdsprøvnings praktik fra en sygemelding som ledig, og er interesseret i at vide om jeg har ret til nogen form for befordring, når jeg er i praktik? - hvis ja, er det så efter § 9D eller almindelig befordring, eller befordring fra kommunen? Jeg er ligeledes interesseret i at vide, om der findes andre økonomiske "goder"/rettigheder i forbindelse med at være kronisk syg?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang