Gå til hovedindhold

Skal jeg starte på Tecfidera

Spørgsmål

Jeg er nydiagnosticeret med attakvis MS, det er mit andet attak, da jeg havde et "mini" attak for et år siden. Jeg er nu blevet tilbudt Aubagio, men efter grundig læsning om præparatet, har jeg bedt om at få Tecfidera i stedet.

Jeg er hvad de på sygehuset betegner som "et mildt" tilfælde, og derfor faldt deres valg på førstnævnte pga sundhedsstyrelsens anbefalinger. Jeg er nu blevet kontaktet af sygehuset og har fået at vide, at jeg gerne må starte op på Tecfidera.

Vil det være et godt valg for mig?

Svar

Tecfidera er et rigtigt godt valgt til behandling af nydiagnosticeret MS. Hvorvidt det reelt er bedre end Aubagio ved vi ikke med sikkerhed. Hvis lægerne har givet grønt lys til, at du kan starte Tecfidera, synes jeg det er en god ide at begynde på behandlingen og se hvordan det går. Tåler du behandlingen godt og ikke har tegn på sygdomsaktivitet, er der god chance for at holde sygdommen i ro.