Gå til hovedindhold

Stærke smerter efter Avonex

Spørgsmål
Jeg har en datter på snart 20 år.

I oktober 2008 fik hun synsnervebetændelse, hvilket hun kom over igen i sommeren 2009. Ved undersøgelse i februar, fortalte lægen på det hospital hun er tilknyttet, at hun i en uge havde haft følelesforstyrrelse på sine lår. Hun blev derfor sat på Avonex og har taget 2. sprøjte i fredags.

Hun havde det fint i sidste uge, stadig de samme følelsesforstyrrelser, og havde det ganske godt søndag. I dag, mandag, kan hun imidlertid næsten ikke gå, stå eller sidde for smerter i sine ben. Værst er det i venstre, som var det ben hun stak i for en uge siden. Hun har det bedst med at sidde sammenbøjet. Hvad er der galt? Kan hun ikke tåle medicinen? Hvordan kan vi hjælpe hende?
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang