Gå til hovedindhold

Sygefravær §56

Spørgsmål

Jeg har en §56 aftale, fordi jeg har sclerose og anvender den helst hele dage. Kan det passe, at man ikke har mulighed for at anvende aftalen for et par timer, f.eks. hvis jeg har en lægeaftale/kontrol/sygeplejerske samtale eller blodprøve tagning et par timer om formiddagen som registreres som §56, og resten af dagen er jeg på arbejde? Hvor kan jeg finde noget om det "på tekst", altså i forhold til om man kan anvende den i enkelte timer, eller om man skal anvende den hele dage? Jeg har ledt højt og lavt, men kan intet finde.

Når man fra en arbejdsplads side vurderer sygefravær, kigger man så på om sygefraværet går under en §56 aftale, eller "falder hammeren" lige så hårdt som ved "almindelig sygdom"? Jeg har forholdsvis meget fravær under §56 pga. indlæggelse, attakker, kontroller osv, men 2 dage som går under "normalt sygdom". 

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang