Gå til hovedindhold

Tåler ikke min blodtryks-sænkende medicin

Spørgsmål
Jeg er 68 år og fik diagnosen sclerose i 1998. Jeg har få gener: dårlig balance, synsnervebetændelser, føleforstyrrelser etc.
Blev for 14 dage siden sat i behandling med Amlodipin 5 mg pga for højt blodtryk. Efter nogle dage oplevede jeg, at jeg blev mere og mere nervøs. Vågner nu simpelthen om morgenen og føler mig urolig og meget nervøs. Desuden prikkede det i fingerspidserne, og mit syn blev dårligere. Efter at have skrevet til lægen holdt jeg op med pillerne for 3 dage siden, og skal konsultere ham igen i den kommende uge - men desværre føler jeg stadig denne nervøse rastløshed. Kender slet ikke mig selv, når min tilstand er sådan.

Har I erfaring for, at Amlodipin kan have den virkning på sclerosepatienter? Og ved I om der findes præparater, som ikke forværrer sclerosesymptomerne?
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang