Gå til hovedindhold

Tyktarmbetændelse

Spørgsmål
Jeg er meget i vildrede; jeg startetede på Copaxone sidste år i marts, 3 måneder efter fik jeg slim og blod i afføringen. Dette skete mange gange om dagen. Jeg fik en scopi og diagnosen blødende tyktarmsbetændelse.

Jeg skal nu starte på tabletbehandling med ascol og stikpiller.

I dag ser jeg imidlertid, på indlægssedlen ved Copaxonen, at der står at tarmbetændelse er en bivirkning ved denne behandling. Jeg har dannet antistoffer mod interferonerne sidste år, hvorfor jeg nu stikker mig hver dag med Copaxone.

Min egen neurolog kender ikke til denne bivirkning.

Hvad synes du jeg skal gøre? Skal jeg stoppe behandlingen eller skal jeg begynde med endnu en behandling mod colitis og stadig tage Copaxonen?
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang