Gå til hovedindhold

Uacceptable bivirkninger

Spørgsmål

Jeg er opstartet på Tecfidera og er oppe på max dosis 480 mg nu, har været det igennem en uge. Kan det passe, at det skal klø så meget som det gør? Jeg klør og klør, foran på maven, i hovedbunden, på hænderne og i skridtet. Det kommer og går, det er ikke konstant kløe, og jeg forsøger at lade være med at reagere på det. Jeg kan læse, at det hører til "almindelige" bivirkninger, men synes bare, det er lidt voldsomt. Også i betragtning af at jeg ikke har haft nogle bivirkninger op til nu - og har været i optrapning fra 240 mg - til 360 mg - og nu 480 mg. Kan man sige noget om, hvor længe disse bivirkninger fortsætter, eller er det for individuelt til at svare på?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang