Gå til hovedindhold

Afsløring af kæmpestort dronningeportræt for Dronningen

1. september 2015
Kort fortalt
Dronningens Ferieby, Europas største handicapvenlige feriecenter, kunne i går fejre 25-års jubilæum. Det blev fejret med kongeligt besøg fra Hendes Majestæt Dronningen. Se video fra dagen og læs formandens tale.
 Formand for Scleroseforeningen, Christian L. Bardenfleth, kunne i går holde tale for Hendes Majestæt Dronningen, protektor for Scleroseforeningen, lige inden hun fik afsløret et af de største portrætter, der er lavet af hende. Læs talen herunder.      

Tale ved Christian L. Bardenfleth.

H. M. Dronningens besøg i Dronningens Ferieby,mandag den 31. august 2015.  Deres Majestæt, mine damer og herrer – rigtig hjertelig velkommen til Dronningens Ferieby. Det er både en stor ære og en stor glæde for os, at Deres Majestæt besøger Feriebyen i dag. Vi har hele tre ting, der skal fejres, og vi er meget stolte over, at De med deres besøg i dag er med til at kaste ekstra glans over fejringen af disse tre begivenheder.  I dag skal vi alle fejre:- At det er 25 år siden, at Deres Majestæt indviede feriebyen. - At renoveringen af feriebyens 44 feriehuse i år er blevet færdiggjort.- Og sidst men ikke mindst: At Deres Majestæt tidligere i år kunne fejre 75-års fødselsdag. I dag vil vi afsløre gaven fra Scleroseforeningen.  

JUBILÆET

For 25 år siden indviede Deres Majestæt dette vidunderlige sted og lige siden har stedet budt på gode og dejlige oplevelser for tusinder af mennesker med sclerose.  Det er ikke kun gæster med sclerose, der har nydt feriebyen -også andre grupper, som har brug for tilgængelighed og gæster generelt har gennem årene nydt deres ferie i disse smukke omgivelser, hvor havets brusen og naturens skønhed smelter sammen.  Feriebyen har løbende udviklet sig. I 2004 indviede vi denne fantastiske mødesal med udsmykning af Per Arnoldi, og hvert år danner denne rammen for mange af foreningens kurser og møder og er et samlingspunkt for ikke alene Feriebyen selv, men også for Scleroseforeningen.  Gennem årene er der også blevet ansat flere medarbejdere i takt med, at serviceniveauet er steget. Feriebyen er også blevet et sted, hvor der tilbydes en lang række aktiviteter, fx er der i dag rigtig mange aktiviteter til børn. Dronningens Ferieby besøges året rundt og hører stadig til i den europæiske top, når det drejer sig om tilgængelighed for mennesker med handicap. Der findes ikke mange steder i Danmark, hvor naturen er så smuk som her, kombineret med at ferieboligerne er super tilgængelige for mennesker med et handicap, og i dag kan vi med Feriebyens motto om nogen sige, at vi har 25 års erfaring i at holde ferie uden forhindringer.  

RENOVERINGEN

Feriebyen er løbende blevet vedligeholdt, men meget har forandret sig siden 1990. Feriegæster får nye behov og ønsker, og samtidig slider 25 års brug på husene.  Derfor har Scleroseforeningen gennem de sidste 4 år gjort et stort stykke arbejde for at virkeliggøre planerne om en modernisering af Dronningens Ferieby. Det har været et stort og spændende stykke arbejde. Vi har været så heldige - og dygtige - at vi har fået en række fonde til at finansiere moderniseringen. 38 millioner kroner har det kostet, og resultatet er vi meget stolte af.   Jeg husker tydeligt Dronningens sidste besøg i Feriebyen den 23. maj 2011, hvor vi netop samme dag havde modtaget tilsagn om det første store beløb fra A.P. Møller Fonden, som reelt blev startskuddet til at det hele kunne blive til noget. Nu er det ikke kun A.P. Møller Fonden som har udvist generøsitet - idet mange andre store og mellemstore fonde heldigvis også har bakket op om projektet. Uden alle disse fonde var renoveringen ikke blevet til noget – det siger sig selv.  Så der skal igen lyde en kæmpe tak til fondene for velvilligheden og generøsiteten.  Der er blevet hamret og banket - savet og malet en masse i de sidste par år. Og tidligere i år stod den nyrenoverede ferieby klar: 44 huse, der i dag fremstår fuldtud moderne og lever op til dagens standard og lidt til.  Nu kan vi se frem til mindst 25 år, hvor feriebyen tager sig ud på bedste vis - både ude og inde.  Har man sclerose, eller er man et menneske med et andet handicap, betyder det jo ikke, at man ikke har brug for at holde ferie på samme måde som alle andre.   Dronningens Ferieby giver mulighed for at holde ferie med familien i skønne naturomgivelser og tæt på en af Danmarks bedste badestrande.  Det lever op til tanken om at holde ferie på lige fod med alle andre. Det er tilgængelighed, når det er bedst, og i husene er der nogle fantastiske løsninger på tilgængelighed, der er både praktiske og smukke. 
 

FREMTIDEN

Vi er meget stolte af den nye Dronningens Ferieby. Det tror jeg alle kan høre på mig, at vi er.  Men det stopper ikke her - for mulighed for fysisk aktivitet er helt centralt i dagens ferietilbud.  Derfor omfatter fremtidsplanerne for Feriebyen også en stor aktivitetshal. Den skal give endnu flere oplevelser og udvide sæsonen, så driftsøkonomien forbedres. Det er jo synd, hvis nogle af disse fine huse står ubrugte hen i vinterhalvåret.  Vi har også planer om 5 nye storhuse. Fleksible huse med otte dobbeltværelser, som kan bruges både til ferieophold for større grupper af gæster eller til personlige hjælpere eller for tre generationer af en familie – men som også kan anvendes til kurser og møder for mindre virksomheder eller foreninger. Det er næste projekt, og vi glæder os til at gå i gang. Vi har allerede grunden, som ligger lige ved siden af - nu mangler vi bare pengene!  

TILLYKKE MED FØDSELSDAGEN

Det er som sagt 25 år siden, Deres Majestæt indviede Feriebyen.  I dag fremstår den nu moderne og i bedre form end nogensinde.   Men netop herinde i denne fællessal, som rummer mange møder og hvor vores forening hvert år fejrer de frivillige ved en festmiddag i forbindelse med delegeretforsamlingen i november måned - syntes vi, at der manglede noget. Som nævnt er det Arnoldi som har udsmykket væggene med sin kunst og da jeg for nogle år siden så et kunstværk med designer Nanna Ditzel's portræt i forbindelse med en stor Kvadrat udstilling i Milano, var jeg ikke i tvivl - vi skulle have et lignende her i fællessalen - men hvor portrættet selvfølge skulle være af foreningens mangeårige protektor! Vi er faktisk meget stolte af resultatet af det kunstværk, som vi i dag skal overrække Deres Majestæt i fødselsdagsgave.  Gaven er et portræt af Mads Hjort alias Hjortefar og er lavet af 3364 stofpuder i 21 forskellige farver - og stoffet er naturligvis det kendte og flotte Hallingdal stof fra Kvadrat i Ebeltoft. Hallingdal stoffet er netop designet af Nanna Ditzel tilbage i 1965 - og kan således i år fejre 50 års jubilæum. Gaven er kun blevet mulig takket være en række velvillige og sympatiske sponsorer.  Det er en række lokale erhvervsvirksomheder, leverandører og samarbejdspartnere og enkelte privatpersoner, der har sponseret tilblivelsen. Man kan selv se navnene på dem alle i den lille folder og her ved siden af selve kunstværket.  Tusind tak til alle sponsorerne - ingen nævnt - ingen glemt.  Deres Majestæt – vi har i samråd med kunstner Mads Hjort valgt et ikonportræt af Dem, som forelæg for stofportrættet.   Det er Rigmor Mydtskov som har taget fotoet og netop dette foto er så uforanderligt af Dem og viser en Dronning til alle tider - eller som Helle Thorning-Schmidt så fint sagde det: Alle tiders Dronning. Efter renoveringen af Dronningens Ferieby kan vi ligeledes konkludere: Alle tiders ferieby - og derfor går det nye portræt og feriebyen så fantastisk godt i spænd sammen!! Endnu en gang 1000 tak, fordi Deres Majestæt kom og kastede glans over Deres og vores ferieby - og endnu en gang stort tillykke med fødselsdagen tidligere i år.   

AFSLØRINGEN

Inden portrættet skal afsløres, så synes jeg, at vi skal udbringe et nifoldigt leve for Scleroseforeningens protektor Hendes Majestæt Dronningen og for Dronningens Ferieby. 
Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.