Gå til hovedindhold

"Folkemødet var igen det hele værd!"

17. juni 2015
Kort fortalt
Netop hjemvendt fra årets folkemøde og fire dage pakkede med debatter under en bagende sol er der ingen tvivl at spore hos Scleroseforeningens direktør: Folkemødet beviste igen sit værd. Også selv om det forestående folketingsvalg fik folketingspolitikerne til at vælge Folkemødet fra til fordel for valgkampen.
Thumbnail

For fjerde år i træk deltog Scleroseforeningen i Folkemødet i Allinge på Bornholm. Og for fjerde år i træk havde foreningen chartret det hundrede år gamle træskib Mester for at sejle ud med politikere og folkemødegæster til en stille snak om udfordringerne for mennesker med sclerose i dagens Danmark.

Afbud fra poltikere

15 folketingspolitikere havde takket ja til at sejle ud med Scleroseforeningen. Alle meldte i sidste øjeblik afbud for at koncentrere sig om vælgerne i deres opstillingskredse op til folketingsvalget den 18. juni. Alligevel er det en fortrøstningsfuld direktør, der ser tilbage på Folkemødet 2015:

"Selvfølgelig er det ærgerligt, at de folketingspolitikere, der havde sagt ja til vores sejladser og de debatter, vi stod som arrangør af eller var paneldeltagere i, endte med at melde afbud i sidste øjeblik. Der ligger jo mange timers forberedelse bag vores arrangementer, og det gør der, fordi Folkemødet har vist sig at være en fremragende lejlighed til at komme på nært hold af politikerne og få deres interesse for de mærkesager, vi kæmper for," indrømmer Mette Bryde Lind.

Organisationernes folkemøde

"Når jeg siger, at det alligevel var det hele værd at være med i år for Scleroseforeningen, selv om det blev et anderledes folkemøde, så skyldes det, at vi i år i højere grad end de tidligere år fik mulighed for at mødes med og debattere fælles problemstillinger i dybden med kommunal- og regionspolitikere og ikke mindst andre organisationer. På den måde blev det et mere politikudviklende folkemøde," konstaterer hun.

I løbet af de fire dage, Folkemødet varede, afviklede Scleroseforeningen 12 sejladser af hver en times varighed og deltog som arrangør og paneldeltager i fem debatter. Herudover dækkede foreningen en lang række eksternt arrangerede debatter af relevans for foreningens virke, hvor den ligeledes fik mulighed for at tale mennesker med scleroses sag. 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.