Gå til hovedindhold

Grønne kys til Trendsales

30. maj 2013
Kort fortalt
Scleroseforeningen sender store grønne kys og de varmeste tanker til internetportalen Trendsales for deres store arbejde for, og donation til, 'Kys sclerose farvel' i løbet af hele maj.

En stor tak fra Scleroseforeningen som i maj måned har stået bag kampagnen 'Kys sclerose farvel'. Trendsales har samlet doneret 22.555 kr. til forskning i sclerose og samtidig skabt stor opmærksomhed i forbindelse med 'Kys sclerose farvel'.

Trendsales har i løbet af fokusmåneden lagt fire videoer op deres hjemmeside, hvor scleroseramte kvinder fortæller om, hvordan det er at leve med sclerose, og hvilke problemstillinger sygdommen kan medføre. Med dette har Trendsales ønsket at få udbredt viden og kendskab til sygdommen.

For hver deling af én af videoerne har Trendsales hver mandag i maj måned doneret 3 kr., dog med et loft på ca. 7000 kr. pr. mandag.

Store grønne kys også til alle som har bidraget

Desuden har kendte kvinder doneret tøj og accessories, hvor Trendsales på deres hjemmeside har lavet en aktion i håbet om at samle flere penge ind til kampagnen. Derfor sender Scleroseforeningen også store grønne kys af sted til alle som har været inde og byde på de kendtes tøj og accessories.

Også masser af grønne kys til alle som har delt videoerne fra Trendsales' facebookside. Indtil videre er videoerne blevet delt over 25.000 gange og har samlet givet 30.000 kr. Delingerne har stor betydning for udbredelsen af kendskabet til sclerose, og det er vigtigt. Tak.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.