Gå til hovedindhold
TemaRetssikkerhedSe hele temaet

Helle fik 250.000 kroner af kommunen med Scleroseforeningens hjælp

12. april 2016
Kort fortalt
I to et halvt år samlede Helles sag om plejetillæg støv på et kommunekontor. Scleroseforeningens socialrådgiver råbte op, og Helle endte med at få sin ret – plejetillæg og 250.000 kroner skattefrit med tilbagevirkende kraft.
Thumbnail Lammet i underkroppen, nedsat kraft i højre side, finmotoriske problemer, svære smerter og spasmer. Helle er 66 år og har primær progressiv sclerose. Hun kan ikke lades alene – hendes hjælpebehov er for stort.  I maj 2011 sendte hun en ansøgning om borgerstyret personlig assistance (BPA) til sin kommune. I samme brev søgte hun også om plejetillæg. Hun fik svar på BPA, som blev bevilget fra august 2011. Plejetillægget hørte hun intet om. Efter to et halvt års venten skrev Helle i samarbejde med Scleroseforeningen i oktober 2013 til kommunen og spurgte ind til sagen om pleje­tillæg. Til hendes overraskelse svarede kommunen en måned senere, at hun selv havde standset sagen tilbage i 2011. Men Helle var aldrig blevet informeret om, at sagen var standset. »Hvis ikke jeg havde haft Scleroseforeningen, så havde jeg aldrig fået mit plejetillæg. Det var Scleroseforeningens socialrådgiver, der holdt fast i snoren og hele tiden sagde: ’Helle, der er noget galt her, hvorfor sker der ikke noget i sagen?’« fortæller Helle. 

Helle fik endelig sin ret – men fra juni 2014

Sammen med Scleroseforeningens rådgiver svarede Helle prompte på mailen, at hun ikke selv havde standset sin sag. Sagen blev derfor genoptaget. Efter et halvt år fik hun i maj 2014 endelig svar på sin ansøgning. Hun var tilkendt et tillæg fra den første juni 2014 – og ikke fra maj 2011, hvor hun havde søgt. Hun kunne ikke læse af afgørelsen, hvilken slags tillæg hun havde fået.  Men da den første udbetaling kom, blev det tydeligt, at Helle havde fået et andet tillæg end det plejetillæg, hun havde søgt om. En forskel, der betød, at hun kun modtog halvdelen af det beløb, plejetillægget ville have givet hende. »Kommunen kunne have sparet en bunke penge, hvis jeg havde accepteret at få det forkerte tillæg fra og med juni 2014,« fortæller hun. 

Uden Scleroseforeningens hjælp var det aldrig sket

Med hjælp fra Scleroseforeningen klagede hun til Ankestyrelsen over, at tillægget var blevet tilkendt fra juni 2014, da hun var berettiget til tillægget fra ansøgningsprocessens start i maj 2011.  I august 2015 fik hun Ankestyrelsens svar. Den gav hende medhold i hendes klage og ­ændrede kommunens afgørelse – Helle var berettiget til pleje­tillæg fra den 27. maj 2011.  Det betød, at hun modtog cirka 250.000 kroner skattefrit med tilbagevirkende kraft.  »Jeg kunne slet ikke rumme det. Jeg kan aldrig takke Scle­rose­foreningens social­rådgiver nok for, at hun har holdt fast og hjulpet mig. Hun har været en fantastisk hjælp. Uden hende var det her aldrig sket.«
Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.