Gå til hovedindhold

Kunne du tænke dig en udenlandsk ledsager?

25. marts 2014
Kort fortalt
Danske Handicaporganisationer er ved at undersøge, om der blandt mennesker med fysisk handicap kunne være interesse for en ledsageordning bestående af herboende udlændinge
Har du et handicap, der gør det svært at komme ud, hvis du for eksempel skal i biografen, på museum eller en anden tur i byen?Og kunne du i så fald tænke dig at få en herboende udlænding med som ledsager?Danske Handicaporganisationer i Gentofte og Frivilligcenter Gentofte er ved at undersøge, om der kunne være interesse for en sådan ordning og vil gerne have feedback på, om nogen kan være interesseret i den slags.

Flere fordele

Fordelen ved ordningen skulle være, at man ud over at få mulighed for at deltage i forskellige kulturelle tilbud og andre aktiviteter som sidegevinst også får kontakt med mennesker med en anden kulturel baggrund. Udlændingene ville få mulighed for at stifte bekendtskab med danskere og høre om dansk kultur og danske forhold og kunne få hjælp med praktiske spørgsmål som for eksempel kontakt til offentlige myndigheder, indkøbsmuligheder og andre ting.Matchningen mellem de to parter vil blandt andet ske ud fra sprogkundskaber, samt hvilke interesser de enkelte har.

Svar inden 11. april

Hvis du synes en sådan ordning kunne være interessant, så send en mail til formanden for Danske Handicaporganisationer i Gentofte Hans Rasmussen, formanden@dh-gentofte.dk eller til Søren Bork, sbork@webspeed.dk. Organisationerne skal holde møde næste gang d. 11. april og vil gerne have dit input inden.  
Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.