Gå til hovedindhold

Ny Megafon-undersøgelse

22. februar 2013
Kort fortalt
Scleroseforeningen får lavet opfølgende undersøgelse af den offentlige hjælp til mennesker med sclerose. Vigtigt for foreningens politiske arbejde

For to år siden fik Scleroseforeningen med hjælp fra analysefirmaet Megafon lavet en undersøgelse, som siden er blevet citeret utallige gange i medierne. Den drejede sig udviklingen i den kommunale hjælp til mennesker med sclerose, og medlemmernes forventning til fremtiden.
Undersøgelsen viste bl.a. at selv om mange havde oplevet en forværring i helbredsstilstanden, så havde de ikke søgt mere hjælp fra kommunen. I stedet tog de pårørende et større slæb. Dokumentation af dette forhold har været et vigtigt og værdifuldt argument i Scleroseforeningens politiske arbejde.

Ingen brud på tavshedspligt


Nu følges undersøgelsen op, og igen er det Megafon, der hjælper med at indsamle svar fra et repræsentativt antal mennesker. Medlemmer, der er blevet ringet op af Megafon, har henvendt sig til Scleroseforeningen og spurgt, hvordan analysefirmaet kan vide, at vedkommende har sclerose. Der er dog ingen grund til at være bange for, at der sker brud på tavshedspligten.  I den gode sags tjeneste stiller Scleroseforeningen medlemskartoteket til rådighed for analysefirmaet, men tavshedspligten gælder fuldstændig på samme måde her, som den gør for foreningens faste medarbejdere. Og de telefonlister, Megafon bruger, destrueres efter endt brug.
Resultater  fra den nye undersøgelse vil bl.a. blive bragt i foreningens blad MagaSinet, som udkommer i midten af april.
 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.