Gå til hovedindhold

Over 100 millioner kroner til scleroseforskning i USA

7. november 2013
Kort fortalt
Den amerikanske scleroseforening har netop søsat 38 nye forskningsprojekter
Thumbnail

Forskningsprojekterne, der løber over flere år, har i alt modtaget 19,4 millioner dollars, hvilket svarer til lidt over 107 millioner kroner. Dermed har den amerikanske scleroseforening, The National MS Society, alene i år investeret mere end 48 millioner dollars, altså godt 265 millioner kroner i 380 forskningsprojekter rundt om i verden.

Mange forskellige typer projekter

Projekterne, der er udvalgt med hjælp fra mere end 100 scleroseeksperter, spænder vidt fra forskning i progressiv sclerose over reparation af det ødelagte nervesystem til livsstilsforbedringer for mennesker med sclerose.

Læs mere på foreningens hjemmeside her.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.