Gå til hovedindhold

Radio MS – radio af og til mennesker med sclerose

4. juni 2014
Kort fortalt
Den tidligere journalist og radioentusiast Rix Untidt lavede selv podcasts til nettet, men savnede nogle radiokollegaer. En søvnløs nat fik han ideen til, i samarbejde med andre med sclerose, at lave radio om sclerose – og Radio MS var født

Vidensdeling mellem mennesker med sclerose er omdrejningspunktet i Radio MS’ udsendelser. Næsten 250 udsendelser er blevet udgivet siden ­begyndelsen i efteråret 2011, og de ­ligger alle online, så folk kan finde og få glæde af dem.   

»Vi får tilbagemeldinger fra folk, der bl.a. fortæller, at de har svært ved at koncentrere sig om at læse en bog, men at de kan lytte til radio i flere ­timer uden at blive trætte og derfor har stor glæde af Radio MS,« siger Rix ­Untidt, som er idemanden bag Radio MS. »Derfor er radiomediet særligt egnet til vores målgruppe, fordi mange har ­kognitive problemer.«  

Et levende projekt

Rix Untidt beskriver Radio MS’ op­bygning som anarkistisk og tilfældig. Under opstarten fik han kontakt til andre med sclerose via Facebook, hvor nogle også selv henvendte sig, fordi de havde lyst til at være med. 

Stille og roligt er Radio MS vokset. I dag er mellem 10 og 15 værter tilknyttet, og med to ugentlige udgivelser er Radio MS efterhånden kommet op på en del udsendelser.  

»Hvis der var nogen, der for et par år siden havde sagt til mig, at jeg skulle være med til at lave næsten 250 udsendelser, så havde jeg nok fået et attak – det ville jeg slet ikke have haft energi til at tænke på!« siger Rix Untidt med et grin. 

Drevet af frivillige kræfter

Ideer til nye udsendelser og programmer er opstået både på redaktionsmøder, og fordi lyttere har henvendt sig og spurgt, om et bestemt emne ikke var værd at tage op.

»Det burde egentlig ikke kunne lade sig gøre at lave to udsendelser om ugen, fordi vi er en gruppe af mennesker med kognitive problemer, der glemmer aftaler og er forvirrede og alt muligt. Men radioværterne har et kolossalt drive. Det lader sig kun gøre, netop fordi de gør det frivilligt, og fordi de brænder for det,« siger han.  

Stor interesse for at være med

Radio MS får løbende henvendelser fra folk, der gerne vil være med, men Rix Untidt fortæller, at de desværre bliver nødt til at sige nej til nogle af dem, der henvender sig.

»For tiden er der fire værter, der står i kø for at komme med. Vi har simpelthen ikke ressourcer til at tage dem ind, for det koster i udstyr. Hver gang vi får én ny vært, så skal vi have fire nye medlemmer af Radio MS, fordi de bl.a. skal have de samme headsets, for at lyden bliver ordentlig.«

Til trods for de finansielle udfordringer har Radio MS dog kastet sig over endnu en udfordring: at sende live. For værterne brænder for emnerne og for at lave radio, »og så er det bare vildt sjovt,« som Rix Untidt siger. 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.