Gå til hovedindhold

Reception for Mette Bryde Lind

9. oktober 2013
Kort fortalt
Fredag den 11. oktober kl. 14-16 er der reception for Scleroseforeningens direktør Mette Bryde Lind i anledning af hendes 50 års fødselsdag. Receptionen finder sted i foreningens lokaler, Mosedalvej 15, 2500 Valby.

Det var et markant karriereskift, Mette Bryde Lind foretog for snart fire år siden, da hun blev direktør for Scleroseforeningen. Sygeplejersken med den flotte karriere i det offentlige skiftede fra jobbet som direktør for job, social og sundhed i Hillerød kommune til chefjobbet i en patientforening, der i høj grad er sat i verden for at holde det offentlige i ørene.

For Scleroseforeningen var det også et markant skifte til en direktør med stor sundhedsfaglig baggrund, men som vel at mærke også har omfattende ledelseserfaring og er civiløkonom, HD i organisation og MPA, Master i Public Administration.

Den nye konstellation har vist sig vellykket for alle parter, og Mette Bryde Lind har vist stort talent for at navigere i sin nye, komplekse verden, som en moderne patientforening i dag befinder sig i. Her skal balanceres mellem det traditionelle foreningsdemokrati og den dynamiske og professionelle virksomhed, som er forudsætningen for at klare sig i den hårde konkurrence. Og først og sidst skal der kæmpes for det enkelte menneske med sclerose.

Selv om Mette Bryde Lind har stor viden og indsigt i såvel den sundhedsmæssige som politiske verden, lægger hun stadig stor vægt på at lytte til medlemmer, medarbejdere og hvem der ellers har skoen på og ved, hvor den trykker.

Når hun drager rundt til Scleroseforeningens lokalafdelinger bestemmes dagsordenen derfor altid af, hvad deltagerne har på hjerte og gerne vil drøfte. Og når Mette Bryde Lind stævner ud med politikerne ombord på galeasen Mester ved Folkemøderne på Bornholm, så er det ikke hende, men et medlem med sclerose, som gør politikerne klogere på sygdommens rette sammenhæng og udfordringer.

På den måde skabes forståelse og respekt om foreningens arbejde, og det er vigtigt – også når man som Mette Bryde Lind og hendes medarbejdere skal indsamle omkring 55 mio. kr. årligt til gratis socialrådgiverhjælp og psykologrådgivning, til at støtte scleroseforskningen og til at synliggøre den sygdom, som stadig er uhelbredelig.

De 50 år blev rundet den 2. oktober, og fødselsdagen blev fejret i New York.

Fødselaren ønsker, at gæsterne ved receptionen på fredag i stedet for at komme med gaver betænker scleroseforskningen med et beløb mærket MBL på reg.nr. 4440, kontonummer 43702 10306.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.