Gå til hovedindhold

Rovdrift på raske pårørende: DF kræver ministre på banen

17. juni 2013
Kort fortalt
Både socialminister Karen Hækkerup og sundhedsminister Astrid Krag skal nu svare på spørgsmål om, hvorfor kommunerne i stadig højere grad læsser hjælpe- og plejeopgaver af på raske pårørende til mennesker med handicap

"Jeg finder det dybt problematisk og sørgmodigt, at familier ender i skilsmisse, fordi de ikke får den hjælp, de har brug for," siger Dansk Folkepartis handicapordfører Karina Adsbøl til dagbladet Berlingske Tidende som begrundelse for, at hun nu sender en stribe §20-spørgsmål af sted til begge ministre for at bede dem redegøre for, om lovgivningen på området er tilstrækkelig, og spørge dem om, hvilke initiativer de vil tage i forhold til problemstillingen.

Det sker, efter at Adsbøl sammen med en række andre folketingspolitikere og kommunalpolitikere deltog i Scleroseforeningens debatarrangement "Jeg vil være kæreste – ikke handicaphjælper," der blev afholdt lørdag eftermiddag i Scleroseforeningens telt på Folkemødet på Bornholm.

Arrangementet satte – blandt andet gennem interviews med pårørende til mennesker med sclerose – fokus på den omsiggribende tendens i kommunerne til, at mennesker med handicap som udgangspunkt ingen hjælp får, når der er en rask samlever, ægtefælle eller børn i hjemmet.

"Vi drog til Folkemødet i år med det klare fortsæt at få råbt politikerne op om den rovdrift, der foregår på raske pårørende i kommunerne, og som er et kæmpe problem for rigtig mange af vores medlemmer og deres familier. Derfor er vi selvfølgelig glade for at kunne konstatere, at det er lykkedes os at blive hørt, og at der nu fra politisk side gribes til handling," siger direktør i Scleroseforeningen Mette Bryde Lind.

Berlingske Tidende har i en række artikler hen over weekenden skrevet om Scleroseforeningens fokus på kommunernes skamridning af raske pårørende som ressource.

Læs den seneste af artiklerne her.

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.