Gå til hovedindhold

Sailing Sclerosis holder åbent hus-sejlads

11. juni 2013
Kort fortalt
Under titlen ”Kom med ud og sejl!” afholder Sejlklubben Køge Bugt i Greves Handicapafdeling og Sailing Sclerosis åbent hus-sejlads d. 19. juni 16.30 – 19.00

Du får mulighed for at høre om sejlklubben og se de både, Sejlklubben råder over i forbindelse med Handicapsejlads - og sejlads for folk uden fysiske handicap. Du får mulighed for at høre om Sailing Sclerosis, og mulighed for en prøvesejlads - hvis lysten og vejret tillader det. Og så er der god mulighed for at spørge klubbens hjælpere og sejlere om deres erfaringer m.m.

Køge Bugt Sejklub i Greve

Har følgende både: 2,4mR båd for 1 person, Olsen twin som er beregnet for 2 personer, Sonar som er til 3-5 personer. Følgebåden er en moderne veludrustet motorbåd, som er med ude, når vi sejler. Redningsveste kan lånes i klubben.

Arrangementet er det første i rækken af Åbent Hus Sejladser henover sommeren. Sailing Sclerosis takker Sejlklubben Køge Bugt for invitationen. Sejlklubben har lavet en lille folder, som de gerne vil sende til jer med lidt information.

Af hensyn til udstyr og kaffebønner vil vi gerne høre fra jer, hvis I har lyst at deltage.

Ring på: 20 78 98 49 eller 70 53 81 14  for tilmelding/spørgsmål.

Vel mødt i Sejlklubben Køge Bugt, Hejren 21, 2670 Greve Strand, hvor arrangementer finder sted - se også www.skb.dk

Sailing Sclerosis har kontaktet sejlklubber i Jylland og på Fyn og afventer svar.

Læs mere om Sailing Sclerosis

Og læs interview med initiativtageren, læge Mikkel Anthonisen her
 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.