Gå til hovedindhold

Scleroseforeningen på årets Stella Polaris

12. august 2013
Kort fortalt
I går var Scleroseforeningen med, da musikfestivalen Stella Polaris blev afholdt i Frederiksberg Have.

En række frivillige fra Scleroseforeningen var i går søndag den 11. august mødt talstærkt op for at give en hjælpende hånd i forbindelse med foreningens tilstedeværelse på musikfestivallen Stella Polaris.

Formålet med Scleroseforeningens deltagelse i chill out musikfestivallen var først og fremmest at udbrede kendskabet til sclerose blandt festivalens unge publikum. Mange unge, især børnefamilier, slog vejen forbi Scleroseforeningens stand, hvor de frivillige uddelte foldere, bolcher, grønne balloner i massevis og solgte pins og læbepomader fra 'Kys sclerose farvel'-kampagnen.

Derudover blev det også til en række gode og varme samtaler med interesserede folk, som enten var pårørende til et familiemedlem eller en nær ven med sclerose, eller folk som ikke kendte til sygdommen i forvejen.

Tusind tak til alle de frivillige som gav en hånd med og tak til Stella Polaris, fordi Scleroseforeningen kunne få lov at deltage.

Se her et par stemningsbilleder fra Stella Polaris (tryk på billedet for at se flere).

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.