Gå til hovedindhold

Scleroseforeningen til fest for demokratiet

16. juni 2016
Kort fortalt
20 politikere har sagt ja til at sejle med Scleroseforeningen på årets Folkemøde på Bornholm.
Thumbnail

Kl. 14.00 i dag åbnede årets Folkemøde med en tale ved den lokale borgmester Winnie Grossbøll. Mens de sidste regndråber forsvandt præcis kl. 14,  løftede hun sløret for, at der i år er flere mennesker og flere events end nogensiden før. Det 6. Folkemøde i rækken bliver som de 5 foregående det største. Hvert år vokser mødet. Og hun fortalte, at nu er det tæt på 3000 events. 

Unikt koncept

2951 events på fire dage lyder af meget, og det er også meget. Af de knap 3000 event står Scleroseforneingen for 12. Det lyder ikke af meget, men det er faktisk meget, for hver event varer en time og er en unik mulighed for at være i dialog med politikere om de emner, de ikke altid har tid til at høre om i hverdagen. Scleroseforneingen har et skib, der ligger i havnen, og skibet sejler på en times sejlads 12 gange med politikere og folkemødegæster. 

"Men skal ikke undervurdere denne mulighed for dialog med politikere på tomandshånd. Det har tidligere vist sig, at det er en helt unik mulighed for at fortælle politikere om sclerose og Scleroseforeningen, siger direktør Klaus Høm, der er debutant på Folkemødet.På hver sejlads deltager foruden politikerne faglige repræsentanter fra foreningen sammen med en informatør, der kan fortælle om sit eget liv med sclerose.

Lobbyfest

Belingske Tidende kalder i dagens udgave Folkemødet for "en lobbyfest, en fætter-kusine fest for dem, der har magten, eller bare dansk politiks svar på Roskilde Festival, og alle tre betegnelser har nok noget på sig". Og alle tre betegnelser kan bruges af Scleroseforeningen. 

"Hvis man har samlet hele Christiansborg, embedsværk, interesseorganisationer, regioner og kommuner og mange flere her, så er det jo helt oplagt, at foreningen er her også. Om man kan kalde vores sejladser for lobby-arbejde festival betyder mindre for os. Det har vist sig, at vi har fået etableret uvurderlige kontakter og netværk her til gavn for foreningens arbejde, og dermed i sidste ende til gavn for mennesker med sclerose i Danmark," siger Klaus Høm. 

Vokseværk og heftig regn

7-10 procent flere besøgende i forhold til sidste år er rejst mod Bornholm i år, lyder meldingen fra færgeselskabet og lufthavnen. Dermed bliver 2016 det største Folkemøde til dato. Og så er der det med vejret... Der meldes om 50 mm regn fredag og vind med 15 meter i sekundet. Det vil betyde, at Scleroseforeningens skib ikke kan sejle ud af havnen, men i stedet afholdes "sejladsen" i havnen, så ingen går forgæves til skibet. Og fra Folkemødesekretariatet lyder meldingen, at det er hentet flis ind til at klare veje og marker. Der er flis nok til at dække halvdelen af Bornholms veje. 

 

 

 

 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.