Temadag for BPA-ledere
Temadagen afholdes under overskriften ”Leder i døgndrift” og er kommet i stand på initiativ af Amalie Riis, der er 21 år og selv har en 24 timers BPA-ordning. (BPA står for borgerstyret personlig assistance).
På temadagen, der afholdes fredag d. 31. januar 2014 fra kl 13 til kl. 17, vil der være fokus på de særlige udfordringer, du har som BPA-leder. Der vil være både oplæg og praktiske øvelser. Programmet ser således ud:
Kl: 13:00 Velkomst og introduktion til temadagen v/Amalie Riis
Kl. 13:30 Praktisk øvelse ”Det værste/det bedste”
Kl. 14:00 Pause
Kl. 14:15 Praktisk øvelse ”Lederbilleder”
Kl. 15:15 Pause med forfriskninger sammen med hjælperne
Kl. 15:45 Dilemmaer i hverdagen v/ Amalie Riis
Kl. 16:35 Evaluering og afrunding
Temadagen afholdes i Osramhuset, Valhalsgade 4, 2200 København N. Der er booket ekstra lokale til hjælpere, så der bliver mulighed for at snakke mere frit, men det er også muligt at have sin hjælper til stede hele tiden, hvis det er nødvendigt.
Tilmelding kan ske på bpanetdk@gmail.com. Tilmeldingen er først endelig, når du modtager en bekræftelse.