Gå til hovedindhold
TemaMedicinsk cannabis i HollandSe hele temaet

Hvad siger den hollandske scleroseforening?

8. maj 2014
Kort fortalt

At få fat i cannabis er ikke noget problem – men mange hollændere med sclerose mangler information om den cannabis, som man kan få på recept – og så har de svært ved at betale for den

Mellem 16.000 og 17.000 mennesker i Holland har scle­ro­se. 9.500 af disse er medlem af den hollandske scleroseforening, MS Vereniging Nederland. Mange af foreningens medlemmer fortalte om de gavnlige effekter ved at bruge cannabis medicinsk, og derfor var Frans Kingma, som er frivillig i foreningen og tidligere bestyrelsesformand, da også i sin tid aktiv i arbejdet for at få statskontrolleret cannabis til medicinsk brug på markedet.  

Det er dog ikke, fordi alle foreningens medlemmer med sclerose har glæde af muligheden for at få cannabis på recept fra lægen. I Holland har folk nemlig private sundhedsforsikringer, og det er ikke alle forsikringsselskaber, der anerkender og dækker medicinsk cannabis fremstillet af Bedrocan BV, da det heller ikke i Holland er godkendt som lægemiddel. 

»Det største problem hidtil er, at folk har svært ved at betale for det. De fleste patienter skal selv betale for det. Kun omkring 40-50 % af forsikringsselskaberne vil betale helt eller delvist for det,« siger Frans Kingma, der fortæller, at cannabis købt i en coffee shop er meget billigere. »Mange af vores medlemmer bruger cannabis, som de køber i coffee shops, og det har de jo lov til, men det er ikke særlig godt, fordi de ikke ved, hvad der er i det.«

Derfor vil den hollandske scleroseforening også arbejde for, at flere af dens medlemmer kan benytte den statskontrollerede cannabis. 

»Måske er det muligt at give flere mennesker muligheden for at benytte medicinsk cannabis, men så vidt jeg ved, er der ikke særlig mange i Holland, der rent faktisk benytter det. Måske er informationen ikke god nok, og måske skal vi som patientforening gøre mere for at oplyse om det, det er jeg i gang med at undersøge,« siger Jacqueline Solleveld Olthof, direktør i MS Vereniging Nederland. »Hvis konsekvensen er, at folk bruger noget, som de ikke ved hvad er, og som potentielt er sundhedsskadeligt, så må vi som forening sikre, at folk kan få den statskontrollerede cannabis.« 

Der er ingen kommentar endnu

Tilføj kommentar

Dit navn Anonym

Ren tekst

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
Vær opmærksom på at din kommentar er offentlig.