Opførelse af nyt spisehus i Haslev
Kort fortalt
Baggrund for byggeriet
Knud Tang, der tidligere har ejet og drevet Haslev Møbelsnedkeri, har doneret fem millioner kroner til Scleroseforeningen. Pengene er øremærket til opførelse af ny spisesal på Sclerosehospitalet i Haslev.
Efter planen opføres 180 kvadratmeter spise- og opholdsrum, designet ud fra en idéskitse af arkitekterne Friis & Moltke. Arbejdet med tilbygningen er allerede i fuld gang og forventes færdigt 1. november 2020.
Her på siden kan du følge med i byggeriet.
Første spadestik fredag den 6. marts 2020
Så blev første spadestik til den nye tilbygning på 185 kvm. i Haslev taget.
Byggeriet står på de næste ni måneder, og når det står klar i november, vil der være højt til loftet, smukt udsyn til haven, god plads til spisning, hygge og samtale.



På billedet ses. tv. Scleroseforeningens Direktør, Klaus Høm, I midten donationsgiver Knud Tang og th. Hospitalsdirektør for Sclerosehospitalerne Brita Løvendahl.
Opdaterede billeder fra oktober og november 2020



August og september 2020


Rejsegilde torsdag den 25. juni 2020



Opdaterede billeder fra 12. juni 2020



Opdaterede billeder fra 28. maj 2020
