Formål

Formålet med projektet er at gøre brug af hundredevis af MR-scanninger fra patienter med multipel sklerose fra hele Europa til at undersøge hvilke af hjernens netværk der er involveret i udviklingen af fatigue.
Jeg vil undersøge om den strategiske placering af MS læsioner kan fortælle os hvilke netværk i hjernen der generer fatigue. En bedre forståelse for hjernenetværkene involverede i fatigue kan i sidste ende guide os til udviklingen af nye behandlingsformer som f.eks. repetitiv transkraniel magnetisk hjerne stimulation som f.eks. allerede bliver anvendt som behandling af depression.

Mød forskeren: Mads Alexander Just Madsen

Hvad driver dig personligt i dit arbejde med MS-forskning?

Som multipel sklerose (MS) forsker er jeg drevet af ønsket om at forbedre livskvaliteten for dem, der lever med denne udfordrende sygdom. En af de mest invaliderende symptomer ved MS er fatigue, en overvældende træthed, som påvirker patienternes daglige liv og velvære. Jeg er motiveret af muligheden for at udvikle bedre behandlingsmetoder, der kan lindre denne træthed og andre lignende “skjulte” symptomer der opstår i forbindelse med MS. Derudover er jeg enormt fascineret af at prøve at forstå de bagvedliggende mekanismer for hvordan sygdommen udvikler sig I det enkelte individ.

Hvilken betydning har det for din forskning at projektet har modtaget midler fra Scleroseforeningen?

Helt konkret har støtten fra Scleroseforeningen betydet at jeg kan forlænge mit forestående forskningsophold i udlandet, og dermed færdiggøre det projekt jeg skal starte op dernede. Det bliver en kæmpe oplevelse at få lov at forske ved en af verdens førende MS forskningsafdelinger og sammen med nogle af verdens førende indenfor området. Scleroseforeningens støtte muliggør at jeg kan udvikle mine forskningskompetencer og forhåbentlig bringe en masse ny viden og kompetencer med tilbage til Danmark.

Om projektet

Støtte modtaget fra Scleroseforeningen:

250.000 kr.

Projektperiode:

2024-2025

Projektets nøgleord:

  • Neurofysiologi
  • Billeddiagnostik
  • Søvn og træthed