Gå til hovedindhold

Bivirkninger af langtidsinjektion

Spørgsmål

Jeg har taget betainteferon siden marts 2000. Da det er en medicin, som skal sprøjtes ind og ikke en pille, har jeg stukket mig i snart 21 år.  I de sidste år har jeg flere gange oplevet, at arvævet som har dannet sig i arme og mave, ligesom er sprækket og har givet mig en form for trælår.

Jeg spurgte min neurolog, om jeg ikke kunne få en anden medicin i pilleform. Han sagde, at så skulle jeg scannes, for måske fik jeg et stort attak og så scannes igen bagefter, for at de kunne se, hvor stor skade der var sket. Det lyder jo ikke godt! Jeg har altid været glad for at tage betainteferon, men nu er det træls. Har I hørt det før, og hvad er jeres råd?

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang