Gå til hovedindhold

Bivirkninger ved Ocrevus

Spørgsmål

Jeg skal ind om kort tid og starte op i Ocrevus behandlingen. Jeg er derfor gået i gang med at undersøge evt. bivirkninger. Jeg har erfaret, at rigtig mange oplever forringet gåfunktion umiddelbart efter opstart på Ocrevus, og det bliver ikke bedre efter de efterfølgende infusioner - faktisk kun værre. Der er så mange der oplever dette, at det næsten ikke kan være en tilfældighed.

Er det noget man er opmærksom på, som kan være en utilsigtet bivirkning? Det lader ikke til, at neurologer er opmærksomme på dette problem, men tilskriver det som en progression i sygdommen.

Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang