Gå til hovedindhold

Forværring af syn efter interferonindsprøjtning

Spørgsmål
Min søn har sklerose - han får en indsprøjtning en gang ugentligt. Det undre dog mig, at når han har taget medicinen, bliver han igen blind på øjet - hans sklerose startede med blindhed på det ene øje.
Sidst han tog medicinen begyndte han at trække på det ene ben dagen efter. Han siger, at han har kontaktet lægerne, og de mener faktisk det er en god måde han reagere på medicinen.

Han er meget sej. Han siger, han har det super godt, selv om han ligner en hængt kat - derfor er jeg meget bekymret om det passer, hvad han fortæller mig. Som mor vil jeg meget gerne støtte ham igennem forløbet med sygdommen.
Svar

Log ind som medlem

Log ind med dit medlemslogin for at få adgang

Log ind

Ikke medlem?

Hvis du giver os din e-mail og telefonnummer, kan du få adgang mod, at du accepterer, at vi kan kontakte dig og fortælle mere om dine muligheder for at støtte scleroseforeningens arbejde

Anmod om adgang