Gå til hovedindhold

Nedsat syn efter attak

Spørgsmål

Jeg har haft et attak for ca. halvandet år siden, der har forårsaget nedsat syn på det venstre øje, som selvfølgelig ikke kunne korrigeres med ændret linsestyrke. For et år siden så jeg 60 % på det øje, og nu er det 80 %. Det er særligt følsomt overfor lys. Kan en neurooptometrist hjælpe med at forbedre situationen, eller er der noget som helst andet, jeg selv kan gøre for at træne synet?

Jeg er lidt slået ud af beskeden om at "vente og se".

Svar

Jeg forstår godt din frustration. Den største bedring sker indenfor de første 3 måneder, mindre grad af bedring dernæst og efter ca. 6 måneder minimal bedring, efter et år må forandringerne anses for blivende. Hos dig er der sket bedring bedømt kun på synsstyrke efter et år. Statistisk set kan man ikke forvente yderligere bedring.

Med hensyn til blænding kan du bruge solbriller. Det er ikke så opmuntrende et svar, men hjernen er plastisk og måske vil synsnedsættelse genere dig mindre med tiden, selv om den målte synsnedsættelse er uændret.